Červen 2011

Žralok tygří

30. června 2011 v 18:21 | cs.wikipedia.org |  Žraloci

Žralok tygří

Žralok tygří (někdy též Žralok tygrovaný a též žralok polární) (Galeocerdo cuvier) je velký žralok (až 4,25 m dlouhý) vyskytující se v mořích a oceánech subtropického a tropického pásu. Jeho váha může činit 385 až 635 kg. Někdy je nazývánán "smetištěm moře", protože si potravu nevybírá, sežere i takové věci, jako jsou automobilové značky nebo kanystry na benzin a různé plechovky. Přes den se pohybuje převážně na otevřeném moři, v noci při pobřeží. V zimě zůstává v teplých mořích při rovníku a potravu si hledá u korálových útesů v Tichém i Indickém oceánu nebo v Karibiku. Dokáže migrovat na velké vzdálenosti. Žije většinou o samotě, ale více jedinců se může shromáždit na jednom místě kvůli potravě. Má charakteristickou obrovskou tlamu na spodní straně těla a masivní čelisti, které jsou vybaveny velkým počtem nožovitých zubů ve tvaru trojúhelníku s pilovitými okraji. Zuby vyrůstají v několika řadách, postaveny za sebou. Zlomené, vypadlé či jinak poškozené zuby se žralokům opět obnovují. Žralok vyniká velmi dobře vyvinutým zrakem, při lovu se však spoléhá především na jiné smysly jako je čich, proto může velmi dobře lovit ve tmě nebo ve zkalené vodě. Než kořist usmrtí, chvíli okolo ní krouží.

Ve vztahu k člověku je považován za jednoho z nejagresívnější žraloků, podle statistik ISAF má na svědomí 12% všech útoků na potápěče, je zodpovědný za víc fatálních útoků na člověka, než kterýkoliv jiný druh žraloka včetně žraloka bílého.


28.6.2011 Úterý

28. června 2011 v 21:57 | kil-l |  Deníček
Tak dneska jsem vstala, nasnídala se a pádila vláčkem z Jablonného do Liberce :-) Vlakem jezdím ráda....ale ne sama. No co... nic jiného mi dnes nezbývalo. Rychle jsem utíkala pro oběd (kebab) a pak na Magistrát. Cestou jsem potkala svou bývalou spolužačku ze střední :-) Pak už jsem pospíchala rychle ke Katce. Včera byla v ZOO tady v Liberci, tak mi ukazovala fotky. Počasí se jim tedy pěkně vydařilo :-) Momentálně koukam na recept na Musaku. Asi jí zítra zkusím udělat. Celý týden nemám Bárta, tak mám zítra celý den volno :-) Jinak jsem udělala novou anketu o žralocích. Zajímá mě váš názor. Já se jich totiž bojim. Tak uvidíme :-) Já zas půl hodky jdu na tramvaj a pak busem domů, tak se mějte a dobrou noc :-)

Žralok bílý

28. června 2011 v 21:43 | cs.wikipedia.org |  Žraloci

Žralok bílý


Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je velký žralok čeledi Lamnidae vyskytující se v pobřežních vodách. Je považován za člověku nejnebezpečnějšího žraloka a jako takový byl dlouhodobě systematicky huben námořníky a rybáři. Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti, takže se v současné době čelí bezprostřední hrozbě vyhubení. Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví.

Žralok bílý stejně jako další žraloci dýchá pomocí žaber, které se při přijímání vody neotevírají a nepulzují jako u ryb. Žralok proto musí pořád pohybovat, aby do žaber přicházela čerstvá voda a on se nezadusil, což se stává, pokud se zamotá do rybářských sítí.

Potrava
V podstatě skoro každý živočich žijící v oceáně je jeho potenciální kořistí - čím větší, tím lepší. Tuňáci, marlíni (ryby příbuzné makrelám) a mečouni patří k jeho nejmilejším pochoutkám, zatímco lachtany, tuleně a delfíny uvítá spíše jako svačinku. Ale někdy si troufne i na lidského tvora.

V současnosti neexistují žádné studie o tom, kolik potravy spotřebuje žralok bílý za den. Je ale známé, že její množství závisí na teplotě vody a na tom, kolik vhodné kořisti má zrovna žralok na dosah. Pro lovícího žraloka je životně důležitý mimořádně jemný čich, nejcitlivější z jeho smyslů. Čichem dovede vystopovat potravu na velkou dálku. Tisíce drobných jamek, kterými je poseta špice jeho čenichu, představují důležitý smyslový orgán. Svým mimořádně výkonným čichem dovede žralok vystopovat i nepatrné množství krve (1 kapka v 4,6 milionech l vody).

Poslední výzkumy ukazují, že přední část i s boky na hlavě je pokryta čidly schopnými vnímat velmi slabé elektrické pole. Touto vlastností se řadí mezi dokonalé výtvory evoluce. S velkou pravděpodobností přávě typ elektrického pole velmi spolehlivě vyhodnotí a podle určitého vzorce rozhodne o napadení jiného tvora. I když je to dokonalý stroj na zajištění své potravy, dokáže se velmi dobře spřátelit s potápěči. Nechá se hladit apod. Ale pozor, jsou to naprosto ojedinělé případy za dodržení nejpřísnějčích pravidel bezpečnosti. Potápěč je totiž oblečen do tzv. železné košile včetně nohavic a včetně rukavic z ocelových oček. Právě tento oděv je ovšem tzv. Faradayova klec, která člověka dokonale odstíní a ten navenek potom nevyzařuje naprosto žádné elektrické pole! Toto je ovšem doposud před sběrem kvalitativních a kvantitativních dat potřebných pro vytvoření hypotézy o tomto chování žraloka bílého.

Teplota těla
Jako jeden z mála žraloků si dokáže udržovat vyšší teplotu těla než má okolní voda. V jeho svalech tvoří cévy spletitou sítˇ. Při pohybu se zahřívají svaly a tím i krev v cévách. Krev vytékající ze svalů, potom ohřívá studenou krev přitékající ze žaber. Pro žraloka to má mnohé výhody. Jeho svaly jsou neustále připraveny k akci a také trávení probíhá mnohem rychleji. Potom co se žralok nasytí, zvýší se teplota jeho žaludku o 6 °C. Když kořist rychle stráví, může opět brzy pozřít novou. Tak si vytváří zásoby na horší časy.

Útoky na lidi x ploutvonožce
Žralok bílý lidi systematicky neloví, obvykle je napadá v situaci, kdy mu připomínají ploutvonožce (což je ovšem téměř každý člověk plácající se na hladině, surfař nebo potápěč). Na základě etologických studií dnes víme, že útok bílého žraloka na ploutvonožce probíhá podle jakéhosi "plánu". Žralok nejprve zaútočí na kořist zespodu s cílem vykousnout z jejího těla velký kus. Potom kolem své kořisti plave a vyčkává, až ji silné krvácení oslabí natolik, že se již nebude moci bránit. Snaží se tak vyhnout zranění, které by mu mohl ploutvonožec při zápasu o život způsobit např. drápy. Teprve pak se ke kořisti vrací, aby ji sežral. Tento poznatek o způsobu lovu bílého žraloka, vede k vysvětlení mnoha smrtelných nehod plavců a surfařů. V případě, že jsou mylně identifikováni jako ploutvonožci, probíhá útok stejně. Rozdíl je v tom, že po prvním "ochutnávacím" zakousnutí se žralok mnohdy už nevrátí, nebo se oběti podaří dostat z vody, dřív než k tomu dojde. Tak či onak, vzhledem k velikosti bílého žraloka, bývají následky i tohoto jediného kousnutí často neslučitelné se životem. Ke své lidské oběti se již nemusí vrátit z "nutričních" důvodů. Žralok bílý je jeden z mála druhů, jejichž tělesná teplota je vyšší, než teplota okolní vody. Proto není bezprostředně vázán na vodu o určité teplotě a může se vydat i do chladnějších oblastí. Udržení vyšší teploty je ale značně energeticky náročné. A to je důvod, proč jsou ploutvonožci oblíbenou potravou žraloka bílého. Jejich těla jsou obalená silnou vrstvou tuku (tzv. blubber), který má funkci tepelné izolace. Pro žraloka bílého je tento tuk vydatným zdrojem energie. Oproti ploutvonožcům má člověk tuku málo a pro žraloka by tak představoval nevýživný "balast". Proto útok bílého žraloka mnohdy končí "ochutnávacím" kousnutím. Je ale třeba vzít v úvahu, že vyhladovělý žralok moc vybíravý nebude.


Bojíte se žraloků?

28. června 2011 v 21:36 | kil-l |  Ankety

Diplomek for me 213

28. června 2011 v 9:45 KIL-L


25-26.6.2011 Sobota - Neděle

27. června 2011 v 20:31 | kil-l |  Deníček
Tak od pátka jsem u Petra v Jablonnym. Celkem dobrý. Kolem poledne jsme dorazili do Dubnice k jeho babičce, kde se konala oslava. Tak jsme to tam všechno připravili a pak už jen slavili :-) Přijelo tam spousta lidí. Bylo to fajn. Večer jsme se šli ještě podívat na diskotéku co je kousek od baráku a byli jsme tam asi do dvou do rána. Když jsme se vrátili tak ještě skoro všichni byli vzhůru. I dnešek jsem si celkem užila. Ráno když jsme se probudili jsme začali vše uklízet a ostatní průběžně odjížděli. Odpoledne jsme se koukali na filmy a hned jsme usnuli. Náročný večer to byl :-) Večer mi ještě přišla smska, že je Bárt nemocný a že do školky v pondělí nemusím. Takže paráda! Pondělek ještě v Jablonnym! :-)

24.6.2011 Pátek

27. června 2011 v 20:25 | kil-l |  Deníček
Tak dnešek byl celkem fajnovej :-) Bárt mě ani tolik nezlobil, ale teda přišlo mu tentokrát strašně vtipné sundávat si boty a chodit venku v ponožkách. Ještě je měl k tomu bílé. Jeho taťka byl ale v pohodě :-) Jeli pak k babičce, kam se Bárt strašně těšil, tak mě cestou hodili do města a já mohla pádit ke Katce :-) Tam jsem poprvé ochutnala jídlo "Musaka". Řeknu vám, že teda výborné. Pak pro mě dojel Petr a od osmi jsme šli do kina na Paula. Můžu doporučit. Vážně skvělá komedie :-) Dost jsme se u toho nasmáli. A pak abysme se ještě nenudili, jsme jeli se podívat na diskotéku K2 co je v Chotyni u Hrádku n Nisou. Moc lidí tam teda nebylo, tak jsme brzo vypadli :-)

Diplomek for me 212

27. června 2011 v 20:18 KIL-L


Diplomek for me 211

27. června 2011 v 20:17 KIL-L